Podręcznik

Z Lexopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pomoc naukowa, opracowywana po to, by zaprezentować własne (czyt. inne, patrz: Szkoła Krakowska) poglądy oraz przede wszystkim, by wyciągnąć pieniądze od co bardziej zamożnych studentów (stąd spór w doktrynie, czy wydawanie podręczników jest dochodowe). Cechą charakterystyczną jest wysoka cena, nieuzasadniona żadnymi względami rynkowymi. Urząd Antymonopolowy nie zajął się procederem, bo na rynku teoretycznie istnieje konkurencja i równowaga (czyt. zmowa). Dla studentów przedmiot namiętnego zabijania (czyt. kserowania).

Podobno ma służyć wyjaśnianiu i nauczaniu. Istnieją również egzemplarze, których głównym zadaniem jest ładne wyglądanie na półce. W rankingu najładniej wyglądających na półce podręczników prowadzi podręcznik do logiki. Po drugiej stronie znajdują się tzw. ścierwa, czyli podręczniki z powycieranymi na skutek nadmiernego używania kartkami (np. komentarz do karnego, Green Bible).

Jak nazwa wskazuje, podręczniki służą albo jako podręczne ręczniki (do wycierania potu ze zgrzanych od nauki lic) lub też do podręczenia delikwenta, który takowy podręcznik nabywa.

Cytaty:

  • Ksero zabija książkę
  • Co ty k**a wiesz o zabijaniu (Kserocop do początkującego pracownika)
  • To po co takie coś ma żyć, po co takie coś ma żyć, jak ten chwast (o kserowaniu)